Начало / Новини / Творчески конкурс ААА – Ангажирани А ...

Творчески конкурс ААА – Ангажирани Артисти в Акция събра 25 кандидатури

22.04.2021

Конкурсът ААА – Ангажирани Артисти в Акция приключи успешно! Фондация Музейко може да се похвали с пъстър букет от 25 кандидатури – самостоятелни и в екипи, от България и чужбина. Приятно впечатлени сме от жанровото богатство на изпратените предложения за творчески намеси в три санитарни помещения в София: живопис, фотография, литература, танц, театър, хартиено изкуство кири-е, анимация... Обединяващото при всички от тях са посланията за съпричастност към предизвикателствата, които хората със специални потребности срещат, и насърчаване на многообразието от способности и таланти в нашето общество.

Изказваме благодарност към членовете на нашето жури, които приеха да разгледат и изберат най-въздействащите артистични концепции:

• Ашод Дерандонян от фондация „Заслушай се“;
  • Екип от Българска асоциация за лица с интелектуални затруднения (БАЛИЗ);
  • Валентина Радинска – поет, писател, журналист и преводач, създател на Българско сдружение „Живот с детска церебрална парализа“;
  • Весела Ножарова – изкуствовед и куратор;
  • Ивелина Гаджева – специалист по включващ дизайн;
  • Йордан Георгиев – журналист и представител на незрящата общност;
  • Яна Бюрер-Тавание – активист за човешки права и социален предприемач, съосновател на глобална инициатива за социално ангажирано изкуство Fine Acts и на платформа за доброволчество TimeHeroes.org.

Те ще оценяват предложенията според художествената им стойност и отправените социални послания, тяхната оригиналност и потенциал да докоснат и ангажират разнообразна публика. Печелившите три кандидатури ще бъдат реализирани до средата на месец юли тази година.

Ако и вие като нас сте нетърпеливи да научите кои са тримата ни финалисти, следете интернет и фейсбук страниците на Музейко.

Конкурсът е част от международната инициатива „ААА - Accessible Art for All“, която има за цел да отправи послания към бъдещите европейски поколения чрез средствата на изкуството. Тя се провежда в 5 европейски града: Рим (Италия), Лестър (Великобритания), Хамбург (Германия), Кришанстад (Швеция) и София (България). Финансира се от програма „Творческа Европа“ на Европейския съюз и Столична програма „Култура” за 2021 г. Осъществява се в партньорство с Пазари Възраждане ЕАД и ОКИ „Красно село“.