Начало / Новини / Пролетен световен ден на астрономият ...

Пролетен световен ден на астрономията в Обсерваторията в Борисовата градина

09.05.2022

Тази събота, 7 май, се проведе пролетното издание на Световния ден на астрономията, който катедра „Астрономия“ към СУ организира в Обсерваторията в Борисовата градина.

Програмата включи интересни кратки лекции, наблюдения с телескопи, изложба, физични експерименти и демонстрации, част от които бе и Образователният екип на Детски научен център Музейко.

Малки и големи фенове на астрономията, успяха да се срещнат с български учени и се запознаха с тяхната научна работа.

С кратки лекции на достъпен език, посетителите на Обсерваторията се запознаха с:

●„130 години астрономия в СУ “Св. Кл. Охридски“ с доц. д-р Евгени Овчаров, катедра „Астрономия“

●„Милион и една планети“ – доц. д-р Владимир Божилов, катедра „Астрономия“

●„Наблюдения на Земята от Космоса“ – доц. д-р Елисавета Пенева, катедра „Метеорология и геофизика“

●„Климатични промени в Черно море“ – доц. д-р Елисавета Пенева, катедра „Метеорология и геофизика“

●„Българският принос в изучаването на нови в галактиката Андромеда“ – доц. д-р Евгени Овчаров, катедра „Астрономия“

●„Тайните в сърцата на галактиките“ – доц. д-р Владимир Божилов, катедра „Астрономия“,

всички те, са част и от Научния борд на Музейко, които можете да срещнете в специално разработените ни събития под шапката на Професия под лупа, с програма за деца на 8+ години.