Начало / Ново / Science Night: Отрова

Science Night: Отрова

На фона на последните новини около разпространението на COVID-19 в България, смятаме, че най-логичното решение е да преместим датата на предстоящото събитие Science Night: Отрова. С партньорите ни от Ratio намерихме нова удобна дата за Science Night: Отрова - 21 май. Закупените билети автоматично ще важат за новата дата. Закупилите билети би следвало да са получили по мейл информация как могат да върнат билетите и да получат сумата обратно, ако преценят.

-------

Музейко и Ratio ви канят на научно парти за големи (18+) на тема ОТРОВА.

Какво всъщност наричаме отрова? Това са вещества и химични съединения, които могат да ни навредят или дори да ни убият. Отровни вещества има и е имало още преди да се появи животът на Земята. Елате да разнищим въпроса на тематично парти!

21 май 2020, четвъртък - 19:00 ч. в Музейко

Очакват ви кратки лекции и дискусии по теми:

• Какви отрови произвеждат отровните животни? Ще се опитаме да направим ясно разграничение на термините poisonous, venomous и toxic, които на български са обединени в измамно простото определение “отровен”.

• Кои са най-големите майстори на отровите сред живите организми? Дали това са змиите, гущерите и паяците или пък това са растенията, гъбите или дори едноклетъчните? По какъв начин произвеждат отровните си вещества и как ги използват? Ще се запознаете с редица необичайни примери за отровни представители сред живите организми на Земята, за много от които вероятно никога не сте чували.

• Какви опасни и потенциално смъртоносни вещества се срещаме в ежедневието си, които пък нямат много общо с живите организми? А дали опасни вещества не ни дебнат и в състава на храната ни?

• Как са представяни отровите в историята и литературата и намират ли те място и в изкуството - изложба и демонстрация

На тези и други въпроси ще отговорят нашите презентатори в рамките на Science Night на 21 май. Предвидили сме редица презентационни теми, както и демонстрации, работилници и приключенска игра с награди. А в най-новата ни изложба "Пълзящи експонати" ще може да наблюдавате на живо истински отровни животни и да зададете въпросите си към херпетолога Краси, хапан поне 12 пъти от отровни змии.

Елате, за да разберете повече за отровите във всичките им проявления - в приятна музикална атмосфера и с чаша лека отрова в ръка.

Билети: ТУК

В деня на събитието: 20 лв.